Home » ANALISTE TE FTUAR » VAL KARANXHA: PER KE BIEN KEMBANAT?

VAL KARANXHA: PER KE BIEN KEMBANAT?

Përse Vota e Bardhe?
 Erdhi  ora e lutjes, e meshës apo ora e bojkotimit? Motoja e 23 qeshorit,   nga midis tre të këqijave zgjidhni më të voglën, në rrjetet sociale po  shëndrohet në bojkoto, absteno, dorëzo votën e bardhe. 23 qershori po afron dhe  politikanët shqiptarë kanë paturpsinë të kërkojnë votën   e popullit mbasi vodhën pasurinë e tij. Treshja politike do të guximin të  marrë pjesë  në komisionin e votave  dhe të bastardoj votën e shqiptarit,  ta fallsifikoj dhe  të thotë duke  mbajtur  një statuetë si ato të çmimeve Oscar.“Elektorati na votoi përsëri. Shqiptarët na  duan edhe një katër vjeçar tjetër në pushtet të cilin ne do ta abuzojmë se nuk kemi vlera, nuk kemi moral, nuk kemi endërra për popullim. Ne kemi vetëm ego për  të vjedhur për t’u pasuruar. Tenderat, përqindja për ne, tani janë një adiksion.  Paraja pa të cilën nuk rrimë dot na motivon dhe për këtë bejmë aleanca me kë na  e do nevoja.”

Ferri  ka dalë nga zinxhiri dhe ka marrë dhenë! Alternativa e vetme për ndryshim  në këtë moment është : “ Vota e bardhe
ose vota e protestes”, quheni si të doni. Të gjithat alternativat e sipër  përmëndura kanë në bazë vetëm nje koncept, atë të pakënaqsisë me seleksionimin e  kandidatëve, politikaneve, apo politikën e tyre të mbrapshtë.  Një  situatë e dëshpëruar, thërret për masa dhe mënyra të dëshpëruara. Deri tani në  arenën politike shqiptare kanë rrjedhur shumë ngjarje, midis të cilave pakënaqësi të  jashtëzakonshme me lidërshipin aktual. Por ajo çka ëshë e çuditshme ëshë se  shqiptarët paçka se janë të revoltuar me lidërshipin e sotëm dhe politikën e  tyre, nuk kanë arritur të nxjerrin një lidership të ri i përberë nga një  individ ose nga një grup individësh të cilët kanë përkrahje të gjerë  popullore dhe mbi të gjitha kanë besimin e popullit se do të bejnë ndryshimin.

Vota e bardhë, parimisht i jep  mundësinë  popullit të marrë pjesë direkte në zgjedhje dhe të refuzoj përfaqsinë e  kandidatevë. Kjo është shenja e parë që politika dhe lidershipi në Shqipëri ka  falimentuar për arsye sepse ato nuk kanë përfaqsuar popullin asnjëhere. Levizje  të tilla historia dhe politika ka njohur plotë. “Pa tokë, pa shtëpi s’ka vote”  ishte motoja e fushatës elektorale në Afrikën e Jugut në 2004 e grupit që  përfaqsonte popullsinë e varfër. Në 1999 Bjellorusia bojkotoi zgjedhjet dhe  komisioni i derguar nga OKB gjeti shkelje të së drejtës së fjalës. Meksike 2009,  levizja “Nulo” mos voto për njeri. Itali, 2013 levizja e Pepe Grillos. Sa shëmuj  të tjerë do elektorati shqiptar të bindet? Populli është i bindur se këta  sharlatanë do jenë në komisionin e votave dhe do ti shesin ato sy për sy të  çojnë marrveshjen deri në fund. Këta të paskrupullt dhe militantët e tyre do  korruptojnë anetarët e komisioneve elektorale me rryshfete të ç’numërojnë votat.  Ka ndodhur dhe pritet të ndodhë.

Ka  edhe më mirë

Një  botë pa Metën, Ramën dhe Berishën në politikë mbase nuk do jetë tërësisht  ideale sepse Shqipëria është  rrënuar, financiarisht, moralisht, shpirtërisht. E keqja e ngurtësuar nuk  shperbehet mejëhere. Por, po ju prenë burimet, ky përbindësh politik nuk merr  dot frymë. Burimi është vetëm vota e popullit i cili është manipulauar aq shumë  sa ka harruar konceptin e vertetë të demokracisë dhe parimet e saj. “Demo-cracy”  është pushteti i popullit dhe asnjë nga këta politikanë nuk përfaqson  popullin.

Pra,  një botë pa Metën në politikë do të thotë   idustri, ndërtim  dhe  financë me më shumë intergritet pa taksaxhiun e mesit i cili vetëm takson dhe i  fut në xhepin e tij. I thonë miliarda në xhepat e Metës që mund t’i shkonin  ekonomisë shqiptare.  Një  botë pa Berishën në politikë, është një botë pa borxhe, pa para të pompuara në  ekonomi për të rritur fiktivisht indekset. Është një Shqipëri e cila lufton  korrupsioin dhe shkeljet dënohen. Është një Shqipëri me një kushtetutë të fortë dhe jo një letër bakalli ku janë fshirë dhe janë shgarravitur kushedi se sa  ligje. Një botë pa Berishën në politikë është një botë ku njërzit nuk kanë frikë  të flasin sepse do t’i persekutojne huliganët e  qeverisë.

Një  botë pa Ramën në politikë eshte një karierist i shfrenuar më pak. Është një botë  ku njerzit nuk do trajtohen si turmë, ku elektorati socialist sido dhe sado të  jetë, të jëte në gjendje të zgjedh kandidatët e vetë dhe mos të manipulohet  pambarimisht. Një botë me Ramën është një e ardhme e pasigurt pasi Rama nuk ka  nuhatje politike dhe punon për te majtën socialiste dhe interesat e saj  financiare dhe ekonomike. Kjo botë eshtë larg ideales por është një fillim dhe   në këto momente këtë e bën të  mudur vetëm vota e bardhë ose vota e protesuesit.

Populli  u lodh nga  njëqind mëndjemëdhenj  nga parlamentet europiane, të cilëve  i duket sikur i dinë të gjitha, dhe çdo  herë, çdo kritikë e tyre është dhe një poshtrim tjetër për popullin. Populli u  lodh duke pritur të futet në Europë, dhe nuk ka për tu futur ndonjëhere  me Ilir Metën, Edi Ramën apo Sali  Berishën. Këta i ulën reputacionin vendit në vend që t’ja ngrinin, dhe kishin  shumë mundësi.  Rrëmujën, revoltën  nuk e do njeri sepse askujt nuk i duhet jë fitore e gjakosur me gjak të  pafajshëm. 97, një manipulim tjetër i PS dhe PD ka lënë ende shije të hidhur.   Asnjë nuk uron, kaos, anarki, se  kemi, dhe kemi pasur plot. Shqipëria nuk mund të kthehet në një vënd ku çdo gjë  të filloj nga shkatërrimi për të ndërtuar një demokraci te re. Politikanët e  sotshëm jane shkaktarë të ketyre fatkeqsive politike dhe  fillimi  i ndryshimit është vota e bardhe, por vota e bardhë pa lidërship, rrezikon të  kthehet ne le vizje anarkiste.