Home » NE NA NGORDHUR GOMARI ME KOHE... » AKIL YLLI: QURRAVECAT E OPOZITES

AKIL YLLI: QURRAVECAT E OPOZITES

Brenda nje harku shume te shkurter kohor maxhoranca shpiptare shkeli dy here Kushtetuten Shqiptare. Per te tashme nuk pjerrdhe ma kerkush. Si mazhoranc , ashtu dhe opozit Kjo klase politike qe na ka pllakosur, keta bazhibuzuk te gjithfare ngjyrash,nuk e kane iden se çdo te thote shtet, çdo te institucion,çdo te thote qeveri , çdo te thote pushtet, gjykat, drejtesi. Nuk kane fe moralit njerezor. Dinjitet-xerro ! Rrencak-veni ne rresht thaset ! Hajna?-O zot na ruj ! Te pafetyre?-S’ke si i ban ma ibret Kara gjoza?-S’ke ku i gjen ma te mire ! Keto per konceptin qe kan si pusht tetar, po te jete kushtetuta me flete mendafshi, do te kishin fshire gjithe diten qyrret me te.
Tek ne ka vetem nje bande cubash, qe kane marre çelsat e shtetit, e sillen sikur te ishin ne shpellen e tyre. Po te ishin si banda e Ali Babajt, gjysma e te keqes, te pakten e dinim se ishin 40 vet. Po keta s’dihet sa jane!? Ishin 73, apo 73000. Ketyre ne qofte se ju nevojitet, behen edhe 7 milione.
Po ç’behet keshtu more? Ku i moret more 7 milionet? Po ne si popull jemi 4 milione ore! Po do ju padisim te nderkombetaret more!- qurraviten trimoshat opozitar Ruçi Nuçi Cuçi.
Mylle gojen! Nigjoni ktu! Ju kulicioni i qelpsineve. Jeni msy mos me e ndigju zanin e popdhit, zanin e Sovranit Po ata kan votu ka dy her mor qyqar. Mendoni se na nuk tash poj marrim parasysh vudhnetin e zgjedhsave a. Kujtani ju, se tash pa bajm si babadhrt tuj a!? Hajt mar ma andej! Ndaçi rrini perndryshe pa ju kap per zhelesh e po ju hjedhi jasht.- bubulloj avokatja e opozites
O ku ku moj nane, o ku ku moj nane ! Cfare hallit na ka ra! Keta jane te zgjedhurit tane. Keta duan te na çojne ne Europe. Jo mor jo, keta te çojne ne grop.
Mbas shkeljes se djeshme prita se si do te reagonin opozitaret tane. Mendova se tash po bahet qameti. Pu pu pu u shkel kushtetuta! Themelin i Shtetit. Tash po bahet hataja.Prite zot mos po lozin mendsh e pa bajne edhe ndoj protest. Boll ma!
Dhe doli Rilimdasi i Dyte (korofillaku do te thoshte nena ime ) e leshoj nje bombe, ma nje bombe, me tu dridh leqet. Tha se i Madhi i te Medhenjeve nuk ka ça na ben. Edhe me i numry votat ne shpi te tij, na i fitojme. I kena padit te nderkombtart Ha ha ha ha! Pa ça je tuj thane mor qyq! Po ai me i numru votat ne shpi tande mor qyqar, ti vjedh sy per sy. Po çfare nderkombetarsh mor qaraman. Po por ay ju manda ne fankulo kaj 20 here ne dite ty, me megjith nderkombtar bashke.
Mba tij dolen nenrilindasit. Ata kishin pregatit nje plan hata. Jashtezakonisht ta holle.
Si koka te ndrituna qe jane,kishin vendos me ja fut ujin nen bythe. Kryeveper.
Do te ja mirrnin kalan nga jashte. Jo nga brenda siç ndodh gjithmone. Fenomenale. Do te merrnin ne administrim te gjithe pusht etin lokal. Po i plasi bytha atij mor burracake!. Po ai nuk ashte Krytar Komune mor fakira! Ai eshte Kryeminister. Po a keni kellqe mor qurramane. Po pse si delni zot atij popullin te gjore! vafshi ne hale te gjithe o fare e mallekuar! Po çmerrem edhe une me kto.Ku pjerrdhin keta nga ay vesh. Keta i kane i kane lidhur fatet e tyre, si te burgosurit qe i kane kembetl e lidhura me zinzhir.
I vetmi shpetm eshte, qe dikush te kapi ate gjylen e pare,ta hedhi ne gremin,dhe ashtu
pastaj, nje nga nje, njeri mbas tjetrit te rrokullisen bashke me gjylen.

Advertisements