Home » INTERVISTA » INTERVISTE ME GAZETEN INTERVISTA, “PARIA I KA DUART ME GJAK, NË POLITIKË MBROJNE INTERESAT E TYRE”

INTERVISTE ME GAZETEN INTERVISTA, “PARIA I KA DUART ME GJAK, NË POLITIKË MBROJNE INTERESAT E TYRE”

Prof. Dr. Shenasi Rama është një nga drejtuesit e Lëvizjes Studentore, është bashkëthemelues i PD-së, por, i zhgënjyer nga politika që ndoqi Sali Berisha, u largua për në SHBA, ku sot është Profesor i Politikes në u]Universitetin e Nju Jork-ut (NYU).

Zoti Rama, cili fitoi dhe cili humbi në zgjedhjet e 23 Qershorit?

Fituan klanet e krimit, fituan ata që kanë shkatërruar kombin e shtetin. Fituan ata që blejnë e degjenerojnë shpirtërat e njerëzve me një grusht lekë. Fituan ata interesa brenda e jashtë, që kanë investuar tek këta politikanë në qeveri e në opozitë. Humbësit janë shqiptarët, humbësit janë njerëzit e ndershëm, humbësit janë rinia, të pambrojturit, dhe të vuajturit. Humbja më e madhe është shpresa për një të ardhme më të mirë, më të begatë, e më të lumtur për shqiptarët.

Zoti Rama, ardhja e së Majtës në pushtet pas 8 vjetësh, mund të quhet rotacion në politikëbërje, me shpresën se mund të kemi një hop cilësor për një politikë konsensuale midis forcave politike?

Po çfarë rrotacioni! Janë ndërruar bandat e hajnave dhe të krimit. Iku Trusti i Gështenjave dhe erdhi Çeta e Lavatriçeve. Konsensusi nuk ka munguar. Këta vjedhin bashkë, bizneset i kanë bashkë dhe marrëveshjet i kanë bashkë. Këta bëjnë marrëveshje se si të pasurohen e të ruajnë atë që kanë vjedhur. Nuk duhet të gëzohemi pse bandat merren vesh. Ky konsensus është fatkeqësi.

Shikoni vullnet politikë te kjo maxhorancë e re që të vendosë një ekuilibër demokratik, kushtetues, midis institucioneve dhe pushteteve?

Po çfarë vullneti? Këta janë këtu për të mbushur xhepat. Shqiptarët duan një shtet normal, një ekonomi tëshëndoshë, edukim, shëndetësi, vlera e struktura efektive. Këta duan te vendosin ekuilibrin, që i lejon të vjedhin sa më shumë e me sa më pak zhurmë, rremujë e kontrolle. Nuk duan shtet të mirëfilltë, të fortë, efektiv e ligjor.

Keni ndjesinë se Rama do të reflektojë ndaj gabimeve që bëri në ndryshimet kushtetuese të 2008-s, prej të cilave PS-ja vuajti në në 4 vjeçarin e opozitës së saj?

Kushdo që është në pushtet mendon për interesin e tij. Këta janë si shoferi që kur i jep makinës nuk pyet për këmbësorët. Kur bëhet këmbësor, shan shoferët e tjerë. Në këtë rast varet nga marëveshja që ka bërë me z. Meta.

Mendoni se varësia e votës nga nevoja për punësim ishte faktori që favorizoi LSI-në, PR-në, PDIU-në, apo ato ofruan alternativa më bindesë në elektorat?

Per çfarë alternativash bëni fjalë? Këta ofruan para në zarf, vendin e punës, dhe mbështetje për veprimtari të caktuara të ligjshme e të jashtëligjshme, Brenda e jashtë vendit. Këta duhet të jenë në burg. Me që nuk i fut njeri në burg, këta e bëjnë shtetin shqiptar burg për ne të tjerët. Njerëzit që shitën votat, shitën shpirtin e tyre, nuk janë elektorat, janë fatkeqë që duan të hanë një kafshatë bukë. 

Kam parasysh këtë varësi të votës për nevojën për punësim, që ishte faktori përcaktues i zgjedhjeve në Greqi për 36 vjet me efekte që administrata shtetërore atje të fryhej në 1,4 milionë të punësuar në shtet. Ndërsa me reformat shkurtuese, ND-ja dhe PASOK-u nga 40-46 %, që merrnin , arritën në 8 % për PASOK dhe 26 % ND. Mos vallë ky fenomen përsëritet edhe në Shqipëri me partitë tona?

Të gjithë këta duan të hanë nga shteti, dikush thërmija e dikush një furrë me para. Në fakt, ky ishte edhe mesazhi shqiptarëve në këto zgjedhje. Bëni një shtet që të na japë punë, bukë, siguri e nder. Mirëpo, këta e duan shtetin për vete. Si do t’i fusin në punë të gjithë këta që shpresojnë të gjejnë punë?? Grekët kanë shtet, kanë identitet, kanë edhe struktura. I vetmi sektor ku ne mund të punësojmë kaq shumë njerëz është ekonomia e jashtëligjshme. Nuk ka para, nuk ka ekonomi nuk ka investime, nuk ka drejtësi.

A ka ndryshuar imazhin politik PD-ja, që të reflektojë nga humbja?

PD ka qënë një bandë, mbetet dhe është një bandë e drejtuar nga një Barbie Doll në duart e Saliut. Humbën shqiptarët, sepse këta zyrtarët e PD-së që vodhën sa mundëm, janë majmur e janë bërë rehat për 100 vjet. PD-ja është një maskë për trustin e gështenjave. I mashtroi militantët, I mashtroi njerëzit që donin një të ardhme më të mirë, I mashtroi të përmndjekurit, pronarët legjitimë, rininë, na i humbi 20 vjet dhe lufta e saj është që të rrijë në opozitë e në krye të opozitës.

 Çfarë i mungon PD-së, tani, që të bëhet alternativë qeverisëse për 4 vjeçarin e ardhshëm?

PD nuk ka shans që të bëhet alternativë për nja 12 vjet. Por me që pyetët, i mungon struktura, vlerat, atdhedashuria, nderi, kontributi, respekti, dhe udhëheqja e duhur. PD-ja e ka kryer misionin e  saj.

A mund të bëhet një rimëkëmbje e PD-së, pas një humbjeje të madhe elektorale, me Berishën violinë e parë në opozitë?

Saliu është politikani më I zoti në shtetin shqiptar. Por ajo që më intereson mua është se a do të kenë ndonjë të mirë shqiptarët nga kjo gjë. Nuk besoj. Tani është koha që Saliu të luajë një rol tjetër. Mirëpo i ka larë duart me gjak e nuk del dot nga loja, se i duhet të ruajë interesat e familjes. PD-ja është Sali Berisha dhe Sali Berisha është PD-ja. Koha është për një parti tjetër, struktura të tjera, për një ideologji kombëtariste e për mënjanimin e tij nga jeta politike. Saliu do të luajë një rol ekuilibrues midis parisë së Tiranës, por shumë pengues për të mirën e shqiptarëve

Ditët e para të Kuvendit të ri, ripamë konfrontimin total shterpë të politikave. Nëse nuk ndryshoj ky mentalitet i politikëbërjes, në favor të arritjes së konsensusit e bashkëpunimit, a mund të keni shpresë për një politikëbërje të standarteve europiane?

Europiane ne kemi cantat, këpucët, orët, vilat dhe makinat. Mendësinë e kemi katundare dhe politiken e bejme si katundare. Kështu që do të vazhdojmë të sillemi si katundarë qe nuk duan shtet per te tjeret por per vete. Europianet kane vlera ideologjike. Edhe kur jane te mbaruar, e ruajne dukjen, sidomos ne lidhje me njeri tjetrin. ne nuk n aka dale ende urrejtja per shtetin dhe nuk jemi ngopur duke vjedhur edhe pse nuk do te marrim asgje.

Pushteti absolut korrupton në mënyrë absolute. A është rrezik real kjo edhe për qeverisjen e së Majtës?

Jo. Sepse shumë nga këta janë tërësisht të korruptuar pa filluar. A ishin këta që frejtuan Tiranën? A ishin këta që Nano I bëri leckë në mbledhjen e KPD-së? A janë këta të lidhur me krimin etj, klanin e Zemunit, që e përmendte, dikur, Saliu?

Edhe pse ditët e para të ushtrimit të pushtetit nga maxhoranca e re, shikojmë që Rama dhe Meta kanë mbajtur qëndrime të kundërta midis tyre, sikurse Meta nuk mbështeti vendimin e qeverisë Rama për potretin e Presidentit, për SHQUP, etj. Ju i deshifroni si qëndrime taktike, apo divergjenca politike në marrëdhëniet Rama-Meta?

Këta kanë bërë një marrëveshje, do ta respektojnë. Edhe Edi Rama edhe Ilir Meta janë të rrahur me vaj e me uthull. E dinë se duhet të ruajnë veten dhe dallimet. Do të vijnë koha që të përplasen, por këto janë thjesht sa për konsum publik.

Ardhja e Ilir Metës në koalicion me PS-në,  a shikohet edhe si një tentativë në perspektivë e Metës, për t’u bërë ai lideri i gjithë socialistëve, sepse vetë Rama po bën përpjekje që të krijojë një klan të tij, duke e zhveshur PS-në nga e kaluara.

Ilir Meta është një figurë politike që do të jetë për shumë kohë në politikën shqiptare. Marrëveshja që ai ka me Ramën është e përkohëshme. Paqja është pushimi midis dy luftërave. Nëse Meta nuk del në krye të PS-së, atëherë ai do ta kthejë PS-në dhe elektoratin e saj në LSI. Edi Rama ka dy vjet kohë me ndërtue e me konsolidue strukturat, që do ta mbajnë në politikë. PS-ja nuk ka nevojë për të kaluarën, PS-ja ka nëvojë për të ardhmen.

A përbën Ilir Meta personalitetin më të besueshëm që mund të bashkojë e të mishërojë socialistët e vërtetë?

Kush janë socialistët e vërtetë? Ilir Meta e njeh strukturën, di të punojë në strukturë, dhe pa strukturën nuk funksionon. Varet se si do ta shohin brenda PS-së. Edi Rama ka mbështetje të fuqishme, por shumëcka do të varet nga do të shkojnë dy-tre klanet që u mënjanuan kësaj here e që nuk harrojnë lehtë.

A është Meta një garanci për një rotacion të shëndoshë?

Brenda parisë po. Meta do të mbrojë interesat e parisë. Saliun e ka pasur partner dhe tani ka Lul Bashën. Me Ramën ka marrëveshje. Rrotacioni do të bëhet pa problem, edhe pse do të ketë sharje e rrahje në gazeta. Edhe gazetarët e shkretë duhet të fitojnë bukën e të prodhojnë lajme. Kështu që ata do t’i ushqejnë me lajme, kunja, thumba, batuta, e ngacmime, por nuk do të ketë sherre serioze.

Marrja e mundshme e statusit kandidat të Shqipërisë në dhjetor, a përbën një hop cilësor në standartet demokratike që kemi arritur deri tani?

Po cfarë hopi cilësor. Cfarë do të ndryshojë nga 18 Dhjetori më 19 Dhjetor?

Çfarë mund të ndryshojë në mentalitet dhe psikologji e politikëbërjes shqiptare, pas marrjes së statusit kandidat në BE?

Asgjë hiç. Do të mendojnë se si të vjedhin në mënyrë më të sofistikuar e që të mos kapen kaq lehtë.

Ekipin e ri qeverisës të Ramës e shikoni si një prurje e re në politikë, apo përpjekje e Ramës që të ketë njerëzit e tij, duke e zhveshur PS-në nga e kaluara?

Është edhe prurje dhe nuk është zhveshje e PS-së nga e kaluara, sepse të gjithë këta e kanë një lidhje në kërthizë me PS-në, përmes PPSH-së, familjeve, strukturave etj.

Mendoni se LSI-ja do të jetë protagoniste në qeverisje, apo thjesht do të jetë në bashkëqeverisje, sikurse u justifikua nga përgjegjësitë e bashkëqeverisjes në PD?

LSI-ja do të ketë radhën e vet për të qeverisur. Tani është në bashkëqeverisje e në gjetjen e mundësive për të hapur vende pune.

Sa besueshmëri ofron kjo bashkëqeverisje PS-LSI në luftën kundër korrupsionit, derisa LSI-ja ishte akuzuar nga opozita e PS-së, si pjesë e korrupsionit?

Politika është interes. Mirëpo, varet se në interes të kujt punon. A punon për vete, për parinë, apo për popullin shqiptar.

Disa thonë që Erjon Veliajn atëherë e kishte vënë Edi Rama, që t’i merrte PSnë Nanos, ndaj sot Rama e shpërbleu Veliajn dhe gjithë MJAFT-in, Spiropali është zvministre e Jashtme, ndërsa gjithë bashkëpunëtorët e Nanos janë jashtë PS-së e qeverisë. Po ju, e keni këtë mendim, dmth, Rama me Veliajn dhe MJAFT bëri komplot kundër Nanos, për t’i rrëmbyer PS-në?

Këto gjëra unë nuk i di se jam larg. Por, di, që në një moment të caktuar, MJAFT-i dhe Erion Veliaj  i ka bërë një shërbim të madh vendit. Se kush përfitoi prej atyre veprimeve, është tjetër gjë. Bashkëpunëtorët e lanë Nanon në baltë, ai qënë vetëm për shumë kohë, nuk ia hapi njeri telefonin përveç Sali Berishës. Tani, si të ndahet torta e vendeve të punës e koncesioneve, do të shohim se kush do të fillojë të lëvizë.

Cila është fryma që ushqen konfliktualitetin, si produktin e politikbërjes në Shqipëri? Përse strategjitë politike të pozitë-opozitës mbështeten pikërisht në komfrontimin total shterpë?

Këta nuk i besojnë njëri tjetrit, kanë mendësi kriminale dhe e kanë mendjen të vjedhin sa më shumë. Strategjia e përplasjes vjen kryesisht sepse këta duan të mbajnë turmën e mbështetësve bashkë. Politika në shtetin shqiptar nuk bëhet me vlera apo për vlera, por me interesa e për interesa. Dhe njerëzve iu shitet si tifozllëk. Dikur shkonin në stadium, tani ulen ne kafene e shohin televizorin, se si sharen e grinden ditën këta, që i vjedhin  ditën dhee vrasin natën. Meqë mendojnë mbrapsht, besojnë se edhe të tjerët sillen mbrapsht dhe kështu grinden për gjithçka.

Edi Rama, si kryeministër, a do të dëftohet si egocentrist, në përqëndrimin e të gjitha pushteteve, sikurse akuzoi edhe Berishën?

Ende nuk e kemi parë. Do të ketë kohë të provojë veten.

A mundet që Rama të mbajë premtimin e dhënë, që do të japë drejtësi për 21 janarin, derisa bashkëqeveris me Ilir Metën?

Ka gjithmonë zgjidhje për gjithçka.

Cila do të ishte ajo “drejtësi”, që do të jepte drejtësinë 4 të vrarëve në 21 Janar? Të dënohen vetëm gardistët? Kryeministri Rama a duhet të dënojë tani shkakun e vërtetë, korrupsioni i zvkryeministrit Meta, që i dha motivin demonstratës së 21 Janarit?

Shkaku i vërtetë është ende i paditur dhe Ilir Meta doli i pafajshëm. Sepse, ata që ishin në krye të turmës, nuk ishin më pak të korruptuar se ai që ishte në Kryeministri. Dhe këta nuk u nisën drejt zyrave të LSI-së, por drejt zyrës së Saliut. Kur të na e thonë shkakun ,do ta marrim vesh. Po,r nuk besoj se do ta thonë ndonjë herë shkakun. Ilir Meta ka marrë dyfishin e votave. Të tjerët, i numërojnë votat si shuplaka, njëri një million, tjetri 700 mijë, Iliri i numëron si plumba, në zemër të armikut. Kështu që do të bëhet drejtësi, me aq sa duhet e sa nuk prish punë

Gazeta Intervista, 28 Shtator 2013.

Advertisements

One thought on “INTERVISTE ME GAZETEN INTERVISTA, “PARIA I KA DUART ME GJAK, NË POLITIKË MBROJNE INTERESAT E TYRE”

  1. Dominon disfatizmi.Njeriun e mban shpresa.Per Shinasiun kjo duket se nuk perben shume problem.Atij tymi i shkon drejt.Tha drejt qe PD e mbaroi misionin,per te tjerat ka shume medyshje,nuk ben analize as per te kaluaren e as per te ardhemen.Cfar do ndryshoje 18 me 19-thote.Por edhe ai qe vdiq sot,dje ishte gjalle.Ndryshimi ka nje dite.qe fillone e ndodh.Kemi vite qe presim BE-ne.Mbase ndryshon ambjenti politik,fjala qytetarit,vezhguesit me te rrepte etj.

Comments are closed.