ARTIAN GJATAJ: NGA “LIBRI SAGA E PROF. DR. GJERGJ MULLAGA” – DITE VJESHTE

Prof. Dr. Gjergj Mullaga, socialisti demokrat i oreve te para, hyni te klubi I Erminexhildos, qe e kishte ba me paret e mundit te italise, kurre nuk e hapte gojen per ate pune, vec thoshte se nuk kishte fjete asnje nate vec paradite, hapi gazetat dhe po iu hidhte nje sy te shtrembet lajmeve te dites. Ja nje djale 66 vjec kishte vrare te emen 92 vjece… per pronen! E nje cift qe benin seks me qenin nga Oklahoma, edhe ata ishin nga Oklahoma, ishin ne te gjitha gazetat shqiptare por nje dreq e din ku I marrin keto lajme, se ba me u marre edhe ne Oklahoma me keto lajme nuk kishte kene as Amerika atje ku asht tha me vedi po u kujtue se ishte ne kafe, e kafja deng me burra qe pijne ekspresso e nje teke raki. Edhe Kaltrina nuk ndrron, thojshin gazetat po kush dreqin e mallkuem asht kjo Kaltrina, kujt i rruhet? Hej dreq, tha me vete Prof. Mullaga, na kena hall se po na e fusin me taksa e me gjoba, me tarifa, e me pagesa, se kaq eshte e shkreta rroga, e studentet kur ti japin paret kane nise me I fotografue edhe eurot dhe i vene ne instagram e llapin ne ëhatsapp, shkruejne numrat me u talle sa edhe dyqanxhinjte I shohin, mirepo shyqyr që I fus te qypi, ishalla nuk po na përmbytet Shkodra sivjet se me lagen eurot si parvjet, e keta na vene kete ciftin ne foto qe jane aq dejshem sa nuk iu del pija edhe nja dy jave e droga edhe nja dy vjet, kujt I rruhet leshi i kembeve, keto gazetat kane edhe fotografi, edhe pornografi, seks me kaligrafi e kaligrafi me seks, kqyre kete cka thote per edhe vetem faqja e pare ka ndoj rresh qe vlen me u lexue. Rrena, rrena, kacarrena, sterrrena, e ma shume rrena, hajt ma, na e futen keq po mendonte Prof. Mullaga dhe u ba gati por ndali, se perpara i doli Spiropali. Kenka martue e u trashegofte, ishalla I ka binjake, po nuk ia paska dhane Kryeministri i Lumturise Kombetare kesaj lejen me u martue te ndoj kala a keshtjelle, kulle me bedena, a rrenoja antike dhe mandej u kujtue, se atje mundesh me u rrezue e ndoshta kjo i ka frike lartesite, hej dreq cka na ka gjete, bjer me fjete se ke ndenje cuet boll, kur I doli para Rita Ora qe kishte shkue ne Moske e kishte thane jam nga Kosova, e nuk pi pvet kurrkushin, e Prof. Mullaga nisi me mendue sepse kishte shkue Rita Sahatcia ne Moske e per cka kishin shkue ata me e pa dhe u kujtue se kjo ishte arsyeja sepse nuk po shihte as funde e as pantallona te shkurta, pra nuk ishte hic detyre patriotike, por pune kembesh e muzike, reklame si per brushen e dhambeve, dhe u kujtue per ato fytyrat e humbuna te njerezve qe pinin kafene e tundshin kamben nalt e poshte gjithe kohen. Pune paresh, mendoj Prof. Dr. Gjergj Mullaga, hall paresh, tane nuk e dine kah poi u vjen, kur i doli përpara gruaja e atij që kishte cue 2200 libra e kishte vjedhe nuk dihet se sa miliona te Banka e Shtetit. Kjo po thote nuk e kam dite deri diten kur e kam lexue ne gazete, po mire a I ka shkue ndermend a I ka lexue librat qe blente kur binte me fjete, se per zotin 2200 libra nuk kane mbete as te Shkolla Pedagogjike jopublike, qe e privatizuen tak-fak, e mandej syte I kapen njeren nga shenjat se po vjen revolucioni. 647 burra kishin raportue se I kishin rrahe grate, dmth, grate I kishin hy ne shpulla burrave te shkrete, ne grushta e ne shkelma e vitin e kaluar kishin kene vetem 490. Jo more burre, tha Prof. Mullaga, nuk te rrah gruaja prej qejfit, por duket kjo vjen nga ndrrimi I administrates, kushedi cka ka ndodhe, don pa kjo pune se ka shkaqe ma te holla, dhe aty u ndal se u kujtue se kishte harrue cadren ne shtepi e jashte binte shi e frynte ere. Hej dreq, vjeshte e keqe, tha Prof. Mullaga, pare ska, kush nuk don me pague, tane ankohen, tane dojne me ja fute gjithkujt, shiten e shesin si me kene qebapa e byreke, tane po rrejne dhe si pa zogorine e qejve qe ecte lirshem ne rruge, iu kujtue ai cifti nga Oklahoma, paska ndodhe qen me fat, ai qen e bir qeni, jo si keta tonet qe kane nise me hanger letra, buke plastike, e rrena, vec rrena, kacarrena, sterrrena, por dje ishte nje dite pa Kryeministrin e Lumturise Kombetare, por ne cdo qoshe rruge kishte police, police dhe u kujtue se dje ishin arrestue 35 vete, dhe nisi me u krue, a me I pague a jo dritat, kur iu kujtue e shoqja qe I kishte thane komunist dhe u zemerue, nuk jam asi burri qe e rreh grueja, po I fus nje te rrahme sa most e mendojne se mundet me me ba gja, edhe do vjet, e mandej kismet!