Home » KUJTESE » Nga Libri “SAGA E PROF. DR. GJERGJ MULLAGA” – DOKTORATURA E DR. NDOCIT

Nga Libri “SAGA E PROF. DR. GJERGJ MULLAGA” – DOKTORATURA E DR. NDOCIT

Prof. Dr. Gjergj Mullaga nisi te lexonte temen e fundit te doktoratures, ate te studjuesit premtues, MA I nivelit te dyte ne Tirane, por me Laurea italiane, pra doktor ne Sapienza dhe, me ndrrimin e administrates, i papune ketu, z. Ndoc Rroku, njekohesisht pronar i dy dyqaneve qe I kishte ngritur me ndihmen e shoqeve studente rumune, dhe me nje vile modeste ne Gjirin e Lalzit. Ne Itali, Master Ndoc Rroku, Dr. Italian, MA Shqiptar, kishte mbrojtur temen “pjesemarrja dhe mobilizimi i strukturave shoqerore nga partite politike gjate periudhes se tranzicionit: Rasti i Shqiperise.” Mirepo qe ne titullin e doktoratures, Prof. Dr. Mullaga, socialisti democrat i oreve te para, pati disa probleme teknike e profesionale lidhur me konceptet baze te dizertacionit. Allah Allah, cka dreqin e mallkue don ky kopil me thane me kete, dhe u kujtue se e kapi prape vesi I vjeter I kohes se Merhum Rahmetlise kur e mbante lapsin kinez ne goje dhe I bahej gjuha zi, mirepo tash kishte fute nje lapes libanez dhe I hyni frika se me tane ato bomba qe kane ra atje, kushedi cfare landesh radioactive kishte ai druni kot I libanit dhe e hoqi lapsin nga goja anipse gjuha I ishte ba zi. Tema e doktorant Ndoc Rrokut e kishte titullin “Palla, Halla, Zderhalla, Mehalla dhe Rrumpalla: Mitingjet si Fryrje e Shfryrje e marrezise kolektive gjate fushates zgjedhore.” Pasha Krishtin, ky po don me me qite mue pune, e me me lane pa pune, Po cka dreqin I duhet ketij puna e mitingjeve??? Hajt more, thesh qafen, se nuk kam pune tjeter une por me u marre me ty e me mitingjet tuaja. Dhe u kujtue se e kishte fute ate lapsin libanez ne xhep, kush dreqi e din se prej kah ka ardhe, dhe I ra ndermend se mos e shkyente pak, apo zhgarraviste ate 50 mije lekeshin qe ia kishin dhane me dale ne miting me gjithe gruen, djalin, vjehrren e djalit qe e kishte pase edhe te dashur dikur ne konvikt, dhe me nusen, 10 leke per krye. U kujtue se kishte kerkue me shkue me makine, por I kishin thane se po shkojme me autobus, qe e paguane ish-shefi I doganes, tash I papune, por pronar qe me letra te vjedhura kishte dale edhe ish-pronar, e bile pronar i vjeter me goje jo me leter, I cope te mire toke ne midis te qytetit, djepi I kultures. Ky Ndoc eshte zog, jo si ai qe e ka librin ai Fevziu qe I ban gjeli pare, pasha fene, po zog tamam dikund e ka nje hile. Hej dreq, tha me vedi, ky qe ka mesue edhe rumanishten prej dialektit moldav, nuk mundet me kene krejt budalle, se e din qe edhe me nje doktorate nuk I zgjidh punet, se kush ka me e marre kete ne pune, hae dreq jane nja 2000 doktora pa pune qe sillen ne djepin e cultures dhe I ndrrojne librat me njeni tjetrin. Eh, Kopil, kopilit, klysh dreqit kishte pase kene! U kujtue se Ndoci e kishte gjete menyren me nxjerre rrogen tuj styudjue mitingjet??? Dreqi vete asht! Shkon te te tane mitingjet, e tane partive, kinse si studjues, tane I japin nga 20 mije leke si njeri e 20 mije leke si intelektual qe rrin ne rresht te pare,, e mbas kesaj tabeles qe ka paraqite ketu, e tane bota ka mesatarisht 20 dite festa ne vit e shqiptaret kane 40 dite mitingje, e Ndoci shkon si studjues tek kater mitingje ne dite, I bahen gjashte million e katerqindmije leke te vjetra, bash sa rroga e jeme. O ktij librin, paska kene klysh i mencem dreqi, ban ma shume pare se une, se mua me japing 750 e mi mbajne ne taksa 10%, mandej me duhet me cue kete e ate, e ky merr paret e mitingjeve edhe asistence si i papune, e mban mire me te tane, se taneve iu thote se asht studjues.   Dhe u ndal tek fjalia e pare e tekstit, preku edhe nje here ate 50 mije keshin, I hodhi nje shikim skic, kolegut qe kishte drejtor I bibliotekes por tash ishte I papune sepse kishte ndrrue mendjen dhe ishte martue duke e zhgenjye dike qe I zuri vendin dhe po mendonte se sa I kishin dhane edhe atij qe me shkue ne kete miitingun e dates 22 Nentor. Ah cfare date ka gjete, tha asnje qytet nuk eshte clirue me 22 nentor dhe mandej u kujtue se kishte kene Fushe-Kruja, kur kishte kene nje katund ku nuk njihej tritoli, as me zane peshk, dhe prape u kujtue per Nodc Rrokun e temen e tij dhe nisi me lexue krejt pa qejf, po ky kopil e meriton doktoraten pa fillue se po e mjel kete pune si ma I miri dhe krejt pa vetedije, nisi me e fute lapsin ne goje dhe me mendue cka me ba me ate 50 mije lekeshin e mitingut.