ARTIAN GJATAJ: NGA SAGA E PROF. DR. GJERGJ MULLAGA – TERMETI

Prof. Dr Gjergj Mullaga, socialisti demokrat i oreve te para lexoi nje shkrim ne gazeten fletushken qe i shitet paguesit me te pare, me gjithe pronar, me gruan e tij, vjehrren, kunaten dhe kater-pese ndihmeset e gatshme e gjysem te gatshme, dhe aty gjeti nje shkrim nga shoqata e sizmiologeve shqiptare, qe me 2576 anetare, ishte edhe me e madhe se shoqata e sizmiologeve japoneze nje vend mik ku bien 1500 termete ne vit. 1234 ishin profesore, doktora dhe te tjeret ishin vetem doktora ne Shkencat e Dridhjes se Tokes. Eh o Krisht o Muhamed, cka na ka gjet tha me vete Prof. Dr. Mullaga dhe u kujtue se shume prej ketyre kolegeve te nderuar ne Qytetin qe kishte ngelur perjetesisht Djepi i Kultures, i kishte pasur kliente ne lenden qe kishte dhene pese vite gabimisht, edhe pse kishte kene i paguar mire, Vullkanet dhe Pellazget per te cilen studentet paguanin 400 euro me u regjistrue,  dhe 100 euro me kalue provimin pa lexue gja. Iu kujtue tema e njerit prej tyre, qe me zane nje vend pune kishte ba nje studim interesant ku argumentonte arsyet sepse nuk kishte as vullkane ne Tropoje, dhe pse nuk binte termet asnjehere ne ate zone te bekuar, e natyrisht arsyen e kishte gjetur tek Sali Berisha, dhe influence e tij pozitive mbi klimen e malit te Shkelzenit sepse katragjyshi I tij kishte mbjelle shume peme, e prandaj nuk kishte rreshqitje toke, e hajt ma, tane puna ishte me zane nje vend pune, dhe ky ishte nenkryetari I shoqates sizmiologjike disidente qe nuk I njihte diplomat e Merhum Rahmetlise. Nejse ma, cka me ka gjet mue, kujt po I rruhet me kta, se po bahen tane poete e kam dite por se po kena kaq sizmiologe a termetaxhij, thuaj cka po te duesh, kopila kne zgjedhe nje fushe ku as Perendimi nuk eshte para nesh, ata ia vejne veshin gomarit e qenit, e na jena rrite me gomare e qej e bile e njohim gjuhen e tyne ma mire, dhe I ra ndermend ai student tjeter qe kishte studjue lidhjen e gardalines me termetin dhe kishte mbrrite ne perfundimin se pese minuta para se me nise termeti, gardalina e nderpriste aktivitein e vet seksual dhe rrinte me nje kembe. Allah, Allah, o Bude, O Krisht, O Muhamet, o Jehova, o Dreqi i mallkue, cka me rruhet mue, dhe I mbeten syte tek ai rreshti ku thuhej se termetet bijshin nje here ne 35 vjet, dhe tash ishim pak vone per nje termet, se I fundit kishte ra ne vitin 1978 dhe me nje llogari I doli 36 vjet dhe u kaperdi keq. Hae dreq, o dreq, o dreqi I mallkue, paskena me e hanger keq se kur vijne me vonese, kishte thane nje sizmiolog serioz, me diplome te kohes se Merhum Rahmetlise, sepse ne Athine kishte ra termet, e ai kishte kene vetem 4.6 balle, dhe kur te vije tek ne bahet shtate a tete, zgjidhe vete. Hej Zot, cka na ka gjete spaska kene gja, po cka na gjen kur te vije termeti??? Po na I kena ba paret tulla e llac, tane me nga kater apartamente e tre dyqane, jena ba si termitet e bubrrecat, milingonat, tane paret I kena tulla e llac, kena harxhue mundin e kaq jeteve e vjen nje termet e ti merr tana si kurgja… e cka me ba mandej??? Duhet me prite 200 vjet me I mbushe rrenojat me dhe, e nja 20 vjet me mbi bari prape, e mandej u kujtue se boll pare kane kta shqiptaret neper banka, por edhe ma shume nen dyshek, dhe I ra ndermend per arin e argjendin qe kane ble, unazat e vjedhuna qe I gjen si po don te qoshja e rruges, dhe pa vetedije e perdrodhi ate unazen masone te 32-shit qe e kishte ble te ai qe sjell mall prej Italiet e Angliet dhe u kujtue, se boll te huaj kishin ardhe ne Qytetin Djepi I Kultures dhe kur e kishin pa, ia bajshin me sy e me gishta e Prof. Dr. Gjergj Mullaga hic, se per Krisht, ai ishte fetar, po hala jo tamam krejt ashtu, qysh po e lype feja, dhe tha me vete, hajt more dreq, kush po e din se asht e vjedhun, ari as perzihet me sende te tjera, e as po e kam te shkrueme ne balle se kush jam, kjo ban 2200 euro e une e mora per 80, ku e din Zefi e Mahmuti se cka asht kjo unaze, ata e peshojne me kile dhe u kujtue per termetin eune shkoj ne qeveri e me kryejne pune se sa here me bajne me shenje une teshtij e ve gishtin te pulla e dyte. Po mire, more zot, cka ka me ba qeveria??? Ai Merhum Rahmetlia e bani krejt te re, po keta??? E valla, ba me ra termet kta I hyping aeroplanit dhe shkojne ku I kane fshehe paret e kane shpijat e tyne. Vec me ra termet e me ra edhe flaka me I djege ato diplomat e letrat na pastrohena, valla per Krisht, bahena si me tapijat e tokave, kush po din, si ka thane ai filozofi serb tane kombet e suksesi I tyne nisin me nje rrene, e ndoshta na nisim me nje rrene ma te madhe, dhe u kujtue se kishte ende shqiptare qe jetojne ne baneset e amortizueme te Merhum Rahmetlise, dhe u dridh pak per ata femijet e tyne, por hajt ma tha me vete, une kujdesem per ta kur bahen studenta, jua nap provimet se spo kam kohe me harxhue per reumatizmin e semundjet e tyne si azma e kanceri, dhe bash atehere I ra ndermend se Lezina ndoshta ia kishte preke pak paret e hajt tha po shkoj e I fus nje te rrahun, se erdhi s’erdhi termeti, dy te hangme te bajne dam, dy te rrahme jo se ashtu te vijne mendte ne vend dhe iu kujtue gjyshi qe I thoshte larg bythes teme, dhe ashtu u cue kadale kadale, ferkoi duart dhe u nis per tu shpia, se edhe me ardhe termeti, cka kena me I ba, me deke kena, po paret duhet me I ruejt se aty e kena shpirtin te kuleta, se termeti vjen e ik por kuleta eshte jeta!