Home » KUJTESE » ARTIAN GJATAJ: PROF. DR. GJERGJ MULLAGA DISKUTON CESHTJEN E LUFTES CIVILE

ARTIAN GJATAJ: PROF. DR. GJERGJ MULLAGA DISKUTON CESHTJEN E LUFTES CIVILE

Prof. Dr. Gjergj Mullaga, po mendonte se cili duhej te ishte qendrimi i tij si studjues dhe shkencetar I mirenjohur ne qytetin Djepi I Kultures qe jepte mesim ne kater universitete, si brendshem, I jashtem, dhe online, sepse ne Tirane tani ka plasur debati se a ishte lufte civile ajo qe ndodhi apo jo gjate Luftes se dyte Boterore… dhe ai e ndjente si detyre morale qe te prononcohej per kete teme qe I perkiste te shkuares tejet te larget nje 80 vjet te shkuara, anipse ketu, tha me vete, nuk I rruhet kujt se cka ka hanger dje, dhe si thote Luli, tash “edhe bethes I thone asete”… Mori nje pecete, sepse aty i shkruante mendimet qe i vinin gjate kater-pese oreve qe kalonte tek kafeneja e lagjes, sepse nje rruge e dy pune, ne fakt, tre pune, ai rrinte aty duke menduar e me shume I perhumbur, joga alla Djepi I Kultures, duke bere ndonje matrapazllek, pazarllek, e nganjehere edhe ndonje pisllek, dhe e treta dhe me e rendesishmja, duke pare se cilat studente nuk ishin me sjelljen e duhur morale dhe hynin e dilnin tek disa apartamente te reja aty perballe kafenese. ketyre studenteve qe mereshin me aktivitet jashteshkollore, apo mbiuniversitare apo nenuniversitare me mire, se ne themel te universitetit ishte ai aktiviteti shume I perfolur, ai ua rriste cmimin e provimeve dyfish, nje sepse e dinte qe nuk lexonin gje, dy, se sikur edhe te lexonin nuk kuptonin dot gje, dhe i shkoi fluturimthi ndermend se kur nuk i kuptonte vete gjerat ai si do ti kuptonin studentet, dhe se tre se keto kishin para e telefona te rinj, IPhone te bardhe e te zinj, pa punuar nje dite. Njehere e kishte pare nje studente qe kishte kater telefona dhe qe ishte duke uleritur e qare sepse I ishte pergjigjur telefonit te gabuar dhe I kishte thene te jatit ca gjera qe nuk thuhen edhe kur te paguajne mire. Nejse, Prof. Mullaga mori peceten dhe nisi te bente nje tabele te vendeve te Europes lindore se kush luftoi e kush fitoi, kush mundi ke e me radhe. Ne Greqi, tha me vete, hyne Anglezet dhe u bene me kolaboracionistet dhe plasi lufta civile qe u mbyll me fitoren e kolaboracionisteve ne vitin 1949. Ne Bullgari nuk pati Lufte civile sepse Bullgaret ishin me mbretin dhe ata kunder Mbretit ishin ne Moske dhe keshtu Bullgaret u cliruan nga Sovjetiket dhe po ashtu Rumania e Hungaria u cliruan nga sovjetiket pa lufte civile. Ama, ne Serbi ishin nacionalistet e cetniket qe bene lufte me partizanet e Titon, si ishin dhe Ustasha ne Kroaci, qe jo vetem benin lufte me partizanet e Kominternit por edhe me njeri tjetrin. Dhe iu kujtua nje masaker qe ne Tirane nuk e permend kush, masakra e Bihorit kur u theren nga Cetniket, ne mes te Luftes se dyte Boterore 5000 shqiptare po qe nuk e kujton njeri… E cka te kujtojne keta legena, tha me vete Prof. Dr. Mullaga… Keta nuk thone se iken te clirojne Jugosllavine deri ne Vishegrad, cuan dy divizione me jua dhane Kosoven Serbeve dhe ne anen tjeter Greket pastruan Camerine me nje fjale, dhe ketu u kaperdi keq, sepse pati nje imazh jo te kendshem, e hengren nga pas e thelle tamam kur po punonin per kauzen nderkombetare sepse jeniceret nuk pyesin per tokat shqiptare. E tani na dalin keta berberet e historise qe thone se u clirua Shqiperia dhe fituam edhe Kosoven. Pasha krishitn, kopila paskan kene e tamam zogj dreqnish. Tash dalin keta te tjeret e thone se kane kene patriota e paria kur jane shite per nje karrike e per nje rroge, ne fakt per kater rroga dhe u mendua nje minute. Nje rroge e merrnin nga shteti shqiptar, nje nga Italia, nje nga Anglia dhe te katerten e vidhnin vete nepermjet SASTEB… hej dreq, kena pase tha me vete, boll politikane gjithmone, se kur jane kohet e keqia tane bahen politikane… U mendua per te gjithe ata qe kishin pasur nje rol ne kete pune, Mukjen, Permetin, Pezen, dhe e sintetizoi mendimin e vet duke thene, se kohet e keqia I bejne edhe burrat me te mire me kene gabim. Mirepo sa mendohet I mencuri, pasha Krishtin, budalla e ka krye punen. E Lufte civile apo jo, keta ja futen njeri tjetrit, rruges na e futen edhe ne, se pushteti ishte puna, edhe Lenin e ka pase thane, te Shteti dhe Revolucioni e si e kryen punen e mjelen lopen e tash duhet me u marre me a ka kene Lufte civile a jo, se vallahi bilahi, hej dreq cka me shkon ndermend, edhe mos me pase kene per 45 vjet e kane paraqite si lufte civile se kush I mbajti e pse I mbajti ne kampet e internimit e burgje femijet e nipat e sternipat deri ne brezin e kater te pales tjeter. Ne fund u kujtue se pa nje studente qe po hynte bash te apartamenti I ministrit qe vuante nga dy semundje paralele, misofobia, dhe nga misogjinia, ama nuk pranonte te martohej sepse mendonte se te gjithe grate ishin kurva, dhe ne nje moment kush ishte dejshem kishte thane fjalen me esell, sepse e kishin pyete se a eshte kurve edhe nana e jote, dhe ai kishte thane se a ju dukem si fytyra e babes tem a si e shefit te kuadrit te ndermarrjes se mamit, dhe ky ishte kunji I tij sepse nuk e kuptonte arsyen pse e ema kishte shkuar me dike qe ishte I shkurter dhe I zi, tamam si nga Anadolli, dhe ky I kishte dale per hundesh ketij shefit edhe prej tjerakah, kur I jati kishte kene nje doktor I shquar por qe nga frika e semundjes qe mund te merrte prej gruas nuk bente seks, por e kthente me eks, e vetmja cilesi qe kishte trasheguar ky ministry nga babai ligjor, dhe Prof. Mullaga e mbajti shenim qe asaj me ja rrite tarifen trefish sepse ajo kishte nise me ardhe dy here ne dite aty dhe kishte nje muaj, cka e bente ate nje dashnore joamatore, por nje mjelese te dalluar dhe sa per Luften civile, lene more tha ate pune, keta tane e kane hallin me rruejte ndoj lek e si ka thane Luli, kur I thone asete, dhe kur I perdorin keto asete per lezete e marifete, po e kruajne se cka ka ndodhe ne Luften e Dyte Boterore Lufte civile a jo dhe aty u ndal. Me lodhi kjo Lufta Civile, pasha fene, kush I ndeshen syte nje thenie te Muci Puci, Rrushit Rrapatushit, qe ishte bere I famshem sepse e kishte pranuar se te gjithe jane nga pak ashtu, d.m.th. marrin ajer si gomat e makines dhe porositi nje kafe tjeter.