Home » KUJTESE » ARTJAN GJATAJ: NGA LIBRI “SAGA E PROF. DR. GJERGJ MULLAGA”: PROF. DR. GJERGJ MULLAGA MENDON PER SORROSIN DHE KOLOSIN E RODIT

ARTJAN GJATAJ: NGA LIBRI “SAGA E PROF. DR. GJERGJ MULLAGA”: PROF. DR. GJERGJ MULLAGA MENDON PER SORROSIN DHE KOLOSIN E RODIT

Prof. Dr. Gjergj Mullaga, Socialisti Demokrat I oreve te para, sapo mori vesh nga te gjithe gazetat se Shefi i Policise se Shtetit me mustaqe trekendeshe dy anëshe nën hundë dhe me kapelen mbi vetull e ne nje anë, kryesisht ne anën e djathtë si mori Titullin Qytetar Nderi I Livadhjase, dhe Cmimin Kolosi i Rodit… O Krisht, O Shna Ndue, me ruej mue dhe… u teshtiT se I erdhi ndermend edhe dicka personale, këtë si me e kuptue!!! Kjo është komunë katundare e jep titullin qytetar Nderi, pse jo Katundar Nderi, Dhëndër Nderi, apo Polic Nderi. Po a merr ndoj lek ky qe e bane Qytetar Nderi a jo, se tash me te ardhe ne dasem dikush me rendesi duhesh I dhane rrushfet e nje darke e jo me te prue gja? Cka dreqin ka ba ky për grekët, mandej këta janë kopila! Po këtë cmimin Kolosi I Rodit, O Shën Koll, o shejt I bekue, ku iu ka shkue mendja!!! E kane hile, valla pasha fene e kane me hile, se kqyre, kqyr kha, një dojnë me thanë se kanë ba një mrekulli të botës , që rrinte me kambët hapë e nën kambë kalojshin anijet. E këta janë kopila, të mencëm, po thonë se shefi I Policisë po I len anijet, mushkat, maunet, veturat, jahtet, barkat, nëndetesët, aeroplanat me I kalue nën kambë dhe për tanë këtë trafik më ndodhë, vallahi bilahi, pasha Krishtin, e meriton Cmimin Kolosi I rodit. Mandej a mos e kane me kunj këtë punë??? A po dojnë me thanë se ky është ma I miri I fisit, se ne shqiptarët e kemi marrë prej shkijeve, fisit I thona rod, e po na del ky Kolosi I Rodit, po I cilit rod??? Eh, kjofte levdue ai qe e meriton, po a nuk eshte shefi I policies I detyruem mos me pranue nderime, e keso gjanash sa kohe eshte ne detyre??? Se cka bahet me ia heke mandej titullin ketij, cka ndodh ba me dale dikush e me thane, ia kemi dhane gabim se nuk n aka krye punen… Dhe mandej I shkoj mendja te Sorrosi qe kishte ardhe ne Tirane dhe se si kishte plase sherri kur tane ata qe ishin mbajte me buke prej tij kishin dale djemte e aradhes se Enver Hoxhes e te internacionalizmit proletar qe tash I shiteshin pruresit e bleresit me te pare. E kendej, nje nga militantet e shquar te partise socialiste lekiste ne qytetin Djepi I Kultures, kishte filluar gjithkund te thoshte se ne fakt ai ishte me origjine shqiptare, e bile nga katundi i njeri nga at ate Fondacionit dhe emrin e kishte Gjergj Sorra, por kur paraardhesit kishin ike ne vitin 1699, kishte kaluar nga Greqia dhe mandej kishte perfunduar ne Hungari. Bile per kete shkak ishte rrahe keq me nje militant demokrat qe kembengulte se ai ishte shqiptar nga baba, dhe i jati e kishte pase emnin Zef Zorra dhe kishte ike gjate luftes se dyte boterore si i perseketuar nga regjimi I ardhshem komunist dhe atje kishte thane se ishte dicka tjeter. Mirepo Prof. Dr. Mullaga, vendosi me I lane menjane ceshtjet e origjines se Sorrosit dhe u kthye te origjina e atyre qe kishin prite me Buke e krype e doren ne xhep dhe u perqendrua ne disa pika kryesore e dramatike te vizites. Hej dreq tha me vete, dhe nisi te shkruante tek peceta ku mbante shenimet e mendimet qe I vinin ne koke, kete partine socialiste e ka themelue Enver Hoxha, dhe Ramiz Alia. Keta qe e drejtojne sot e trajtojne kete si themelues. Tash a do te shkoje ky zotnia tek varri I Enver Hoxhes? E mandej u kujtue se tane kjo ishte pune cmimi, e pazari dhe tha me vete se ku pyesin keta dhe I shkoj mendja te kolosi I Rodit me ata kambet e hapura fort me tana sendet qe lundrojne shko-e-eja, dhe ate pishtarin qe nuk shuhej dhe iu kujtue Cmimi Oskar, jo per ndonje arsye te vecante, e nisi me u mendue se si do ta bante kartviziten e re Didija, dhe shkruajti ne nje pecete: Drejtues (Gjeneral Policie), Qytetar Nderi (I Komunes katundare) dhe Fitues I Cmimit Kolosi I Rodit (per arsye te vecanta) dhe ne fund e shkyu dhe e hodhi ne koshin e plehrave dhe mandej i hini friga, po sikur ma mire ta kisha hanger se ba e gjete ndonje armik e me ia nise, jo vetem qe me bajne me pagua tane faturat, Pasha Krishtin me hekin prej punet, dhe u kujtue per nje zgjidhje ma te shpejte, E bleu nje shishe uje 1000 lete dhe e lagu krejt kazanin e plehrave, dhe mandej u ul, ma mire po pres te thahet se nuk i dihet kesaj pune, me keto metodat e reja keto te lexojne sa leke ke ne dyshek, e jo cka ajo peceta aty e vendosi mos me luejte derisa te fillonte shiu, qe ne Qytetin Djepi i Kultures fillonte e nuk dinte te pushonte per dy-tre muaj rresht derisa bahej si Venecia e bekuar dhe njerezit martoheshin me lundra.